Raionul Leova și-a desemnat cei mai buni antreprenori din sectorul IMM din anul 2017

Consiliul Raional Leova în parteneriat cu Filiala Hîncești a Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova a desemnat la data de 29 iunie 2018, cei mai buni antreprenori din raion, în cadrul concursului “Cel mai bun antreprenor al anului 2017.

La eveniment au participat 46 de antreprenori autohtoni.

Scopul acestui concurs-  stimularea dezvoltării antreprenoriatului prin decernarea învingătorilor şi conferirea titlului „Cel mai bun antreprenor” în cadrul căruia sînt evidenţiaţi cei mai buni reprezentanți ai mediului de afaceri din toate sferele economiei raionului.

La deschiderea evenimentului, Ion Gudumac, președintele raionului Leova a menționat importanța activității companiilor din sectorul ÎMM pentru economia raionului Leova. Totodată, președintele raionului a mulţumit mediului de afaceri pentru activitatea fructuoasă pe care o realizează cu multă responsabilitate, dorindu-le succese mari în continuare.

Tatiana Cojocaru, directorul Filialei Hînceşti a CCI a RM a felicitat premianţii, menționând colaborarea fructuoasă cu Consiliul raional Leova. Iar în calitate de reprezentant al mediului de afaceri a adus mulţumiri conducerii raionului pentru aprecierea activităţii agenţilor economici care serveşte drept stimul pentru activitatea de mai departe, dar și pentru susținerea financiară a participării  acestora la expoziția națională ”Fabricat în Moldova”, pe parcursul a mai mulți ani.

Șeful direcției economie și promovarea investițiilor, Ilie Condrea a comunicat despre modalitatea de determinare a învingătorilor concursului “Cel mai bun antreprenor din sectorul IMM pentru anul 2017”, în continuare fiind menționați următorii agenți economici:

Nominalizarea: Cel mai bun antreprenor – exportator

  1. Locul I – întreprinderea „AmeldarMG” S.R.L.
  2. Diplomă de participare – Întreprinderea de Stat „Întreprinderea pentru Silvicultură Iargara”.

Nominalizarea: Cel mai bun antreprenor în sfera de producție

1.Locul I – „Ansivi-Lux” S.R.L.

2.Locul II –  „Izoterm Service” S.R.L.

Nominalizarea: Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului”:

1.Locul I – G.Ț. „Capmaru Iurie Ghenadie”.

2.Locul II – Î.I. „Prițcan Olga”.

Nominalizarea: „Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii”:

1.Locul I – Baran Ștefan.

2.Locul II – „Connection Technology” S.R.L.

3.Diplomă de participare –  „Oledis – Rapid” S.R.L.

4.Diplomă de participare „Izoterm Service” S.R.L.

Nominalizarea: „Cel mai bun antreprenor – inovator”

1.Locul I – „Fruct – Agroprut ” S.R.L.

2.Locul II – CAP „Lorex Agro”.

Nominalizarea: „Cel mai tînăr antreprenor”

1.Locul I – G.Ț. „Gheorghiu Iurie Iurie”.

2.Locul II – „Ansivi Lux” S.R.L.

3.Diplomă de participare – G.Ț. „Moisa Gheorghe Emilian”.

Nominalizarea: „Cel mai bun antreprenor-femeie”

1.Locul I – G.Ț. „Cașu Stepanida Ion”.

2.Locul II – „Gumagro & Co” S.R.L.

3.Diplomă de participare – „Andrearoza” S.R.L.

 

Distribuie acest articol: